TOFAŞ Gücünü Arttırdı

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde nitelikli işler ortaya koyan TOFAŞ Basketbol, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Grup aşamasının son maçında Manresa ile karşı karşıya gelecek. Çeyrek Final biletini alabilmesi adına çok büyük bir şansı elinde bulunduran Bursa temsilcisinin bu performansı, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi editörlerinin de gözünden kaçmadı ve editörler TOFAŞ’ın aylık güç sıralamasındaki yerini 2 basamak ileriye çıkardı.

Güzel Performans

Bu sezon hem Türkiye Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarılı işler yapan TOFAŞ Basketbol, Avrupa’da Son 8 biletini koymaya oldukça yakın duruyor.

Yeşil Mavili takım Son 16 Turu’nun geriye kalan 5 haftasında 4 galibiyet ve 1 mağlubiyet alarak liderlik koltuğuna oturdu. Grup aşamasından çıkması adına son maçta kozlarını paylaşacağı Manresa’dan 34 sayıdan daha fazla farklı bir mağlubiyetle dönmemesi gereken Bursa temsilcisi, eğer 5 sayıdan daha az bir farkla yenilirse gruptan yine lider olarak çıkacak.

Bu bağlamda çok ciddi bir avantajı elinde bulunduran TOFAŞ Basketbol’un bu performansı FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi editörleri tarafından da öne çıkarılıyor. Aylık olarak turnuvada yer alan takımların güçlerine göre bir sıralama yapan editörler, geçtiğimiz sıralamada 4’üncülüğe layık gördükleri Bursa temsilcisini bu sefer 2’inci olarak belirlediler.

Tenerife’nin en iyi takım olarak gösterildiği sıralamada TOFAŞ 2’inci, son maçta rakip olacağı Manresa ise 3’üncü sırada yer alıyor. TOFAŞ’ın tek mağlubiyetini aldığı diğer temsilcimiz Darüşşafaka’nın 11’inci sıraya gerilediği sıralamada turnuvaya veda etmesi kesinleşen Galatasaray NEF 13’üncü sırada kendine yer bulabilmiş durumda.

Abartıya Gerek Yok

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin TOFAŞ ile ilgili değerlendirmesinde Yeşil Mavili takımın son 2 maçında çok zorlandığı ancak yine de 25 Mart’ta yapılacak kura çekiminde seribaşı olma ihtimalinin bulunduğu hatırlatılıyor.

Hatırlanacağı üzere Darüşşafaka karşısında son saniyede gelen turnikeyle mağlup olan TOFAŞ, 5’inci hafta maçında kendi sahasında Uni Triveso’yu konuk etmiş ve turnuvadan elenen rakibini uzatmalarda ancak devirebilmişti.

Bununla birlikte FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi editörleri TOFAŞ’ın herhangi bir abartıya ihtiyaç duymadığına ve sahada her şeyi yapabildiğine dikkat çekiyorlar. Gerçekten de Avrupa arenasında bambaşka bir performans sergileyen TOFAŞ var ve bu durumun dikkatlerden kaçması pek kolay değil.

Öte yandan takımın bu sezon turnuvada daha da ileriye gitmesi açısından bir engel bulunmuyor. Daçka karşısında oynanan maçtan TOFAŞ da galip çıkabilirdi ve bu durum Bursa temsilcisini son maç öncesi namağlup olarak görmemizi sağlayabilirdi. Bu istatistik az buz bir istatistik değil ve öne çıkartılmasında da herhangi bir anlamsızlık yok.

TOFAŞ Basketbol, 22 Mart 2022 günü saat 22.30’da Manresa’nın konuğu olacağı maçta dikkatli davrandığı takdirde adını bir üst tura yazdıran takımlar arasında olacak.