TOFAŞ Kendine Geldi

Oynadığı son maçlarda aldığı kötü sonuçlar nedeniyle çok ciddi bir moral bozukluğu yaşayan TOFAŞ Basketbol, 16 Mart Çarşamba günü Avrupa arenasında sahneye çıktı. FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu 5’inci hafta müsabakasında İtalyan temsilcisi Uni Triveso’yu konuk eden Yeşil Mavili takım, maçı 82-80’lik skorla kazanmayı başardı.

Son Nefeste

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde fark yaratmak isteyen TOFAŞ Basketbol, son haftalarda aldığı başarısız sonuçlar nedeniyle ciddi bir bunalım yaşamıştı.

Anlam yüklü ve kritik öneme sahip maçlardan aldığı yenilgiler nedeniyle taraftarını da üzen Bursa temsilcisi, 16 Mart günü oynanan maçta bu kötü gidişatı telafi edebilecek potansiyelde bir galibiyet almayı başardı.

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu’nda ilk mağlubiyetini Darüşşafaka karşısında alan TOFAŞ, 5’inci hafta müsabakasında kendi sahasında İtalyan temsilcisi Uni Triveso’yu misafir etti. Gruptan çıkma şansı kalmayan ve Bursa’ya da iddiasız bir biçimde gelen Triveso, tüm bunlara rağmen temsilcimizi çok zorladı.

İlk çeyreğe daha iyi başlayan taraf TOFAŞ olmasına rağmen Uni Triveso takımımıza cevap vermeyi başardı. Son saniyelerde gelen üçlükle birlikte fark erirken ilk çeyrek Uni Tiveso’nun 22-23’lük üstünlüğüyle geçildi.

İkinci çeyrekte her iki takım da karşılıklı sayılar ve dikkat çeken hücum setleriyle öne çıkarlarken çeyreğin son saniyelerine TOFAŞ 4 sayı geride giriyordu. Ancak tüm maç boyunca alev alev bir performans sergileyen Tomislav Zubcic yine sahneye çıktı ve attığı sayılarla soyunma odasına 41-41 eşitlikle girilmesini sağladı.

Maç boyu iki takım da ipleri elinde tutmayı denedi. Bununla birlikte maç normal süresi içerisinde 72-72’lik eşitlikle sona erince uzatmalara gidildi. Temsilcimiz TOFAŞ’ın tam anlamıyla şahane bir mücadele ve performans sergilediği uzatma çeyreğinde bu durum maçın da temsilcimizin lehine dönmesine yardımcı oldu.

TOFAŞ maçtan 82-80 galip ayrılarak 5’inci maçındaki 4’üncü galibiyetini almayı başarırken Uni Triveso 5’inci maçından da mağlup ayrılmaktan kurtulamadı. Tomislav Zubcic attığı 17 sayı ile TOFAŞ’ın en çok skor üreten oyuncusu olurken Tyler Ennis 16, Jeremy Simmons da 12 sayıyla yıldız oyuncuyu desteklediler.

Şans Arttı

TOFAŞ Basketbol adına bu maç FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde son 8’e kalabilmek açısından oldukça kritik bir önem taşıyordu.

Temsilcimizin Uni Triveso’yu mağlup etmiş olması liderlik koltuğunun da sabit kalmasına vesile oldu. Son maçında İspanyol temsilcisi Badalona ile karşılaşacak olan TOFAŞ’ın artık çok daha fazla şansı var.

Bununla birlikte son 3 can acıtıcı mağlubiyetten sonra takımın zor da olsa kazanması oldukça değerliydi. Kalite konusunda problem yaşamasına rağmen mücadele konusunda çok iyi bir iş daha çıkartan TOFAŞ, bu sayede uzun bir süredir üzdüğü taraftarını da mutlu etmeyi başardı.