Tofaş ING Basketbol Süper Ligi’nde Nasıl Bir Sezon Geçirdi

En az THY Euroleague kadar heyecanlı olan ING Basketbol Süper Ligi’nde sona geliniyor. Takımlar; normal sezonu bitirmeye hazırlanıyorlar. Frutti Extra Bursaspor ile beraber Bursa’yı temsil eden Tofaş; ING Basketbol Süper Ligi’nde istikrarsız bir görüntü çizdi. Gelin, bu takımın sezon boyunca nasıl performans gösterdiğine yakından bakalım!

Tofaş Ligde Kaçıncı Sırada Yer Alıyor?

tofaş

Tofaş; bu sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde toplam 29 maça çıktı. Bu maçların 15’inden galibiyet ile ayrıldı. 14 maçı kaybederek taraftarlarını üzdü. Attığı 2477 sayıya karşılık olarak potasında 2393 sayı gördü. 84 averajı ile dikkat çekti. Tofaş; 29 maçta topladığı 44 puanla ligde 10. sırada bulunuyor.

Bursa ekibi; ING Basketbol Süper Ligi’nin son haftasında 6 Mayıs 2022 Cuma günü Prof. Dr. Veysel Eroğlu Spor Salonu’nda HDI Sigorta Afyon Belediyesi ile karşılaşacak. Saat 17.00’de başlayacak maç ile ilgili diğer detaylar önümüzdeki günlerde belli olacak.

Tofaş; ING Basketbol Süper Ligi’ni daha iyi bir sırada bitirmek adına bu maçı kazanmak zorunda! Yakından takip edenlerin bildiği üzere normal sezonu ilk sekiz içerisinde tamamlayan takımlar play-off oynama şansını elde edecekler. Uzun süre sekizinci sırada yer alan Tofaş; son maçlarda aldığı yenilgiler dolayısıyla geriye düştü. Bu yüzden, HDI Sigorta Afyon Belediyesi’ni yenmesi gerekiyor. Ayrıca, rakiplerinin alacağı sonuçları da beklemek zorunda!

HDI Sigorta Afyon Belediyesi; bu sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde toplam 29 maça çıktı. Bu maçların yalnızca dördünü kazanabildi. 25 maçı kaybetti. Topladığı 33 puanla ligin son sırasında bulunuyor. Tofaş; kendisine kıyasla daha zayıf bir kadroya sahip olan HDI Sigorta Afyon Belediyesi’ni rahat bir şekilde yenecektir. Hatta, farklı bir galibiyet ile averajını da düzeltebilir.

Tofaş Hangi Maçları Kaybetti?

Bursa ekibi; bu sezon beklentilerin altında kaldı. Sezon boyunca istikrarsız bir görüntü çizdi. Ligin ilk iki haftasında Büyükçekmece Basketbol ve Türk Telekom Spor’u yenerek taraftarlarını sevindirdi. Ancak, üçüncü haftada Darüşşafaka’ya yenilerek ilk yenilgisini almış oldu. Aliağa Petkim Spor ve Bahçeşehir Koleji galibiyetlerinin ardından sırasıyla Anadolu Efes, Frutti Extra Bursaspor ve Gaziantep Basketbol’a yenildi.

Tofaş; Semt77 Yalovaspor, Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket ve Beşiktaş Icrypex maçlarını kazanarak taraftarlarına umut aşılamaya devam etti. Fakat, üç galibiyetin ardından Pınar Karşıyaka, Galatasaray NEF, Fenerbahçe Beko maçlarından puansız ayrıldı. Üç yenilgi sonrasında beş maçlık galibiyet serisi yakaladı.

Tofaş; 2022 yılının Şubat ayı ile beraber ligin ilk devresindeki formunu kaybetti. Yedi yenilgi ve yalnızca üç galibiyet alarak ilk beş hedefine veda etti. Son olarak, Galatasaray NEF’e 90-89 yenildi.

Tofaş; bilhassa deplasman maçlarının çoğunu kaybetti. İç saha maçlarında ise daha iyi bir performans gösterdi. Sonuç olarak, 2021 – 2022 sezonunda geçtiğimiz sezonlardaki başarısını tekrarlayamadı.