TOFAŞ Sezonu Kapatıyor

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde dikkat çeken performanslar sergileyen TOFAŞ, buna rağmen her iki alanda da finalleri iyi oynamayı başaramadı ve sezon hedeflerinden uzak kaldı. Bursa temsilcisi ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off aşamasına katılamadığı için ciddi bir hayal kırıklığı içerisinde ve Yeşil Mavili taraftarlar bu başarısızlığın temellerinin daha iyi anlaşılmasını istiyorlar. Bununla birlikte Ahmet Çakı’nın öğrencileri, 6 Mayıs tarihinde oynanacak müsabakayla birlikte 2021/2022 sezonundaki son maçlarına çıkıyorlar.

Rakip Afyon

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde hedeflerine ulaşmak konusunda sıkıntı yaşayan TOFAŞ Basketbol’da aynı zamanda derin bir hayal kırıklığı söz konusu.

Bursa temsilcisi ezeli rakibi Frutti Extra Bursaspor’un Avrupa’da tarih yazdığı sezonda Avrupa hayallerine iyi bir aşamada da olsa veda etmekten kurtulamadı. Ancak bundan daha büyük hayal kırıklığı yaratan durum takımın ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ni Play-Off potasının dışında tamamlaması oldu.

Bu durum Ahmet Çakı ve öğrencilerinin çok sert eleştiriler almasına neden olmuş gözüküyor. Taraftar forumlarında ciddi bir şekilde eleştiriler yapılırken, takımın bu sezon nasıl Play-Off bileti alamadığına anlam verilemediği ifade ediliyor.

Öte yandan takım artık son maçının hazırlıklarını tamamladı ve Afyon Basketbol karşısında oynanacak maçta kapanışı iyi yapmayı hedefliyor. Bununla birlikte Afyon temsilcisinin ligde kalmaya dair herhangi bir umudu yok ve bu bağlamda iki takımın da hedefsiz bir şekilde parkeye çıkacağını dile getirmek gerekiyor.

Çıkarılacak Dersler

Bu bağlamda TOFAŞ’ın bu sezon yaptığı hataların iyice irdelenmesi gerektiği kesin. Zira takım şu an geldiği noktadan çok daha iyi bir noktada sezonu tamamlayabilir ve hatta Play-Off potasında rahatlıkla yer alabilirdi ancak bu fırsatları kaçırdı.

Bursaspor’un alıp başını gittiği bir dönemde TOFAŞ’ın bu kadar derin bir hayal kırıklığı yaşaması camiadaki üzüntüyü de ister istemez büyütecektir. Bununla birlikte iki Bursa temsilcisi de gerçekten bir potansiyel vaat ediyorlar ancak TOFAŞ potansiyelini yansıtmak konusunda daha derin problemler yaşıyor.

Bu sezonun başlarında göreve getirilen Ahmet Çakı da potansiyelli bir koç ancak bu başarısızlıkta ister istemez ilk onun adı öne çıkıyor. Bununla birlikte TOFAŞ planlamalarını uzun vadeli yaptığını çok net bir şekilde pek çok kez ifade etti ve bu bağlamda genç çalıştırıcının arkasında durması bekleniyor.

Ancak TOFAŞ’ın en azından Play-Offlara kalamamış olması gerçekten başlı başına bir problem. Bu problem oyuncuların sakatlıklarından veya formsuzluklarından mı kaynaklandı yoksa teknik anlamda mı sıkıntılar var bu konuların çözüme kavuşturulması gerektiği kesin.

Bursa temsilcisi gelecek sezona altyapısından da yetişen değerlerle birlikte daha iyi bir başlangıç yapmak ve sonu da çok daha iyi getirmek isteyecektir ancak ilk önce bu sezon anlaşılmalı.