TOFAŞ Üçüncü Tamamladı

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi mücadelesinde Play-Off aşamasına kalamayarak ciddi bir hayal kırıklığı yaratan TOFAŞ Basketbol, gençleriyle moral bulmaya son sürat devam ediyor. Bursa temsilcisinin U18 Takımı, U18 Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda Yarı Final aşamasına kadar yükselmişti. Şampiyonanın son gününde Cedi Osman Basketbol’u 89-58 mağlup eden Yeşil Mavili takım turnuvayı 3’üncü olarak tamamlamayı başardı.

Bronz Madalya

TOFAŞ U18 Genç Takımı, Sivas’ta düzenlenen U18 Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda üçüncü oldu. 18 Mayıs’ta start alan şampiyonanın son gününde Cedi Osman Basketbol ile üçüncülük-dördüncülük maçına çıkan Mavi Yeşilliler, Taha Akgül Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmanın ilk çeyreğini 21-14 önde kapattı. Bursa ekibi, ikinci periyotta da üstünlüğü sürdürerek soyunma odasına 41-29 önde girerken, son çeyreğe de 29 sayı farkla (70-41) üstün giren Antrenör Abdullah Vardar idaresindeki TOFAŞ U18 Genç Takımı, parkeden 89-58 galip ayrılarak üçüncülük kürsüsüne çıktı.

Üçüncülük mücadelesinde Can Çevikel 29 sayı-10 ribaund-4 asist ile en skorer isim olurken; Evren Demirci 11 sayı-10 ribaund; Batu Eryurtlu 11 sayı-3 ribaund; Akın Dede 10 sayı-3 ribaund; Cem Küçüközkan ve Batu Bircan 8’er sayı; Arda Konuk 7 sayı; Sarp Ali Özaydemir 3 sayı; Ömer Alp Engin ise 2 sayıyla katkı verdi.

Final karşılaşması sonrası dereceye giren takımlara, kupa ve madalyaları takdim edildi. TOFAŞ U18 Genç Takımı oyuncularından Cem Küçüközkan, şampiyonanın en iyi beşine seçilirken, Evren Demirci’ye “ribaund lideri” özel ödülü verildi.

Kayıtlar Devam Ediyor

Basketbolda “şut”un önemini vurgulamak amacıyla düzenlenecek organizasyonlarda “şut” öğretme tekniklerinin geliştirilmesi için de uygulamalı eğitimler veriliyor.

TOFAŞ Şut Geliştirme Kampları’nın ilki 7-8 Mayıs 2022 tarihlerinde Bursa’da yapıldı. Ankara’da 19-20 Mayıs ve 21-22 Mayıs 2022 tarihlerinde organize edilen 2 ayrı kampın ardından 28-29 Mayıs 2022 tarihlerinde Antalya’da ve 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde İstanbul’da şut geliştirme kampları düzenlenecek. 2005-2011 arası doğumlu gençlerin katılabileceği TOFAŞ Şut Geliştirme Kamplarının genç basketbolcuların gelişimlerinde gerçekten çok önemli bir dönüm noktası olması oldukça muhtemel.

Bununla birlikte Bursa temsilcisinin altyapıya yatırım yapmaktan hiçbir zaman vazgeçmemiş olmasının gerçekten takdir edilmesi gerekiyor. Bir müessese kulübü olmanın da ötesinde basketbolun gelişimi adına ekol haline gelen kulüplerden biri olan TOFAŞ Basketbol adına bu durum oldukça gurur verici olmalı.

Öte yandan kulübün en üst seviyede bu sezon başarısız olduğu gerçeği de ortada. Ancak bu sezon yaşanan başarısızlık ilelebet devam edecek değil. Ahmet Çakı yönetiminde kimi zaman çok da iyi işler çıkartan Bursa temsilcisi gelecek sezona daha güçlü başlamak adına gereken planlamaları layıkıyla yapacaktır.

Bu sezon beklenmedik sakatlıklar, formsuzluklar da yaşadığı düşünüldüğünde bu basketbol zihnine daha fazla şans vermek ve sabırla meyveleri beklemek en doğrusu gibi görünüyor.