TOFAŞ Uzatmalarda Yıkıldı

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Ligi’nde hem de Avrupa’da oldukça başarılı performanslar sergileyen TOFAŞ, Bursa’da oynanacak Türkiye Kupası finallerine katılma şansını uzatmalarda kaybetti. Çeyrek Final aşamasında Fenerbahçe Beko ile eşleşen Bursa temsilcisi uzun bir bölümünü önde götürdüğü maçta güçlü rakibine uzatmalarda boyun eğdi.

Ekstra Zaman

Bu sezon tabiri caizse tam olarak küllerinden doğan ve oldukça başarılı işler çıkaran TOFAŞ Basketbol, Türkiye Kupası’nda hayal kırıklığı yaşadı.

Bursa temsilcisi, 15 Şubat 2022 tarihinde kendi sahasında ligin en güçlü ekiplerinden Fenerbahçe Beko’yu konuk etti. İlk çeyrekte bulduğu üçlüklerle birlikte güçlü rakibi karşısında farkı açan TOFAŞ Basketbol, rakibine mola da aldırdı. Moladan sonra Fenerbahçe Beko biraz daha toparlansa da ilk çeyrek TOFAŞ üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci yarıda ise TOFAŞ’ın o eski zamanlarından gelen bir performans vardı. Bursa temsilcisi, öyle bir performans gösterdi ki Fenerbahçe Beko’yu resmen sürklase etti. Arka arkaya üçlük isabetleri bulan TOFAŞ, bir dönem farkı 20 sayıya kadar çıkardı. Çeyreğin sonlarına doğru biraz daha ritmini kaybeden Bursa temsilcisi, ilk yarıyı 48-37 önde kapatmayı başardı.

Üçüncü çeyrekte her iki taraf da agresif bir savunmayı tercih ederek başladı. TOFAŞ tekrar farkı açmayı bildiyse de çeyreğin son dakikalarında basit şutlar kaçmaya başladı. Fenerbahçe Beko bu dönemde kaptanı Melih Mahmutoğlu ile birlikte farkı biraz daha azalttıysa da üçüncü çeyrek de yine TOFAŞ Basketbol üstünlüğüyle sona erdi.

Final çeyreğinde ise Fenerbahçe Beko’nun Fenerbahçe Beko olduğunu hatırlattığı sahneler söz konusuydu. Sarı Lacivertli takım, Marko Guduric, Dyshawn Pierre gibi yıldızlarıyla farkı eritti. Fenerbahçe Beko kaptanı Melih Mahmutoğlu’nun sahneye çıkmasıyla birlikte Fenerbahçe Beko öne geçse de son atışlarda isabet bulan TOFAŞ maçı uzatmalara götürdü.

Uzatma çeyreğinde ise son topa kadar süren mücadelede maçın TOFAŞ adına yıldızlarından birisi olan Elgin Cook isabet bulamayınca karşılaşma 88-93’lük skorla sona ermiş oldu.

Maçtan Rakamlar

İlk olarak belirtmek gerekir ki Fenerbahçe Beko Türkiye Kupası’nın son şampiyonu ve böyle bir takıma karşı TOFAŞ’ın ilk üç çeyrekte inanılmaz işler yaptığı anlar yaşandı.

TOFAŞ, taraftar avantajının da arkasında olduğu bu sezonu değerlendiremeden kupaya veda etmiş oldu ancak taraftarlarına çok güzel bir basketbol seyrettirdi. Bursa temsilcisinde Tomislav Zubcic 18 sayı, Elgin Cook 20 sayı ile yıldızlaştıysa da bu performanslar galibiyet için yeterli olmadı.

Fenerbahçe Beko’da ise tam anlamıyla kaptan şov vardı. Melih Mahmutoğlu attığı 27 sayı ile hem takımının hem de maçın en çok skor üreten oyuncusu oldu. Melih’in TOFAŞ adına şanssızlık sayılabilecek bu performansına Devin Booker 14 sayı, Pierre ise 15 sayı ile eşlik etti.

Fenerbahçe Beko Yarı Final aşamasında ezeli rakibi Galatasaray NEF ile karşı karşıya gelecek.