TOFAŞ Yıldızını Tutuyor

Geride kalan sezonda ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde ciddi bir hayal kırıklığına uğrayan TOFAŞ Basketbol, bu hayal kırıklığının etkisini üstünden atamadığını net bir şekilde gösterdi. Sezon içerisinde göreve getirdiği genç koçu Ahmet Çakı ile yollarını ayırdığını açıklayarak tahmin edilen ancak beklenmeyen bir gelişmeye imza atan Bursa temsilcisi, bununla birlikte oyuncuları konusunda o kadar kararlı davranmak istemiyor. Takımın yıldızlarından biri olan Berk Uğurlu’ya birçok teklif geldiğinden haberdar olan Yeşil Mavili ekip, başarılı oyuncuyu kadroda tutmak adına masaya oturdu ve oyuncuya yeni bir sözleşme teklif etti.

Ankara veya Bursa

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off aşamasına kalmayı kıl payı kaçıran TOFAŞ Basketbol, bu durum nedeniyle yaşadığı hayal kırıklığını bir türlü atlatamadı ve son olarak da koçu Ahmet Çakı ile yollarını ayırdığını açıkladı.

Genel olarak uzun vadeli planlamalar yapmasıyla bilinen Bursa temsilcisinin daha tam bir sezon doldurmayan koçunu görevinden alması aslında bir anlamda sorumlu olarak Çakı’yı gördüğünü ancak onda bir gelecek göremediğini net bir şekilde gösteriyordu

Öte yandan oyuncularına da teklifler gelen Yeşil Mavili ekipte özellikle Berk Uğurlu konusunda dedikoduların bir hayli arttığını ifade etmekte fayda var. Utah Jazz’dan ayrılan Erdem Can’ın Türk Telekom ile el sıkışmasından sonra ilk olarak Uğurlu’yu kadrosuna katmayı istediği iddia ediliyor.

26 yaşındaki basketbolcu, uzun bir Fenerbahçe geçmişinin ardından Pınar Karşıyaka’ya transfer olmuştu. 2019 senesinde ise son durağı olan TOFAŞ’ın formasını sırtına geçirdi. Başarılı oyuncu, 2021/22 Basketbol Şampiyonlar Ligi sezonunda kıl payıyla Final Four’u kaçıran TOFAŞ’ta 13 maçta süre aldı. Sezon ortalaması ise şöyle:

7.7 sayı

3.3 ribaund

4.2 asist

Hedef İstikrar

Öte yandan TOFAŞ Basketbol için bu durum istenmedik bir durum ve planlamalarda Berk Uğurlu’ya da yer veriliyor. Bu bağlamda oyuncusunu elde tutmayı hedefleyen TOFAŞ Basketbol’un gelecek günler içerisinde oyuncuyla masaya oturması ve sözleşme uzatma görüşmelerini tamamlaması bekleniyor.

Türk Telekom Basketbol da artık iddialı bir konuma gelecek gibi görünüyor. Bu bağlamda Bursa temsilcisinin yöneticilerinin bir kez daha tartışmaların öznesi olmayacak bir ismi göreve getirmeleri şart.

Bahsi geçtiği gibi Ahmet Çakı ile birlikte FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Final Four aşaması son anda kaçırıldı ancak camia bu durumun bedeli olarak ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off aşamasına kalınamamış olmasını kabullenemedi.

Bu noktada bu dinamiklere de dikkat ederek hareketlerini ölçmesi gereken Bursa temsilcisi adına koçluk bağlamında da zorlu günler yaklaşacak gibi görünüyor. Tam anlamıyla bıçak sırtı bir konumda yer alan başarılı ekibin göreve getireceği koçun tartışmalar nedeniyle yıpratılmaması oldukça elzem.

Bursa temsilcisi gelecek sezon çok daha başarılı olmak ve çok daha iyi işler çıkartabilmek adına iyi bir koç bulmalı.