TOFAŞ Yönetiminden Değerlendirmeler

Aktif olarak oynadığı iki basketbol turnuvasında da yapabileceğinin en iyisini yapmak ve zirveye ulaşmak isteyen TOFAŞ Basketbol’da 23 Ocak 2022’de oynanacak Darüşşafaka maçının hazırlıkları sürüyor. Hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Şampiyonlar Ligi’nde başarılı sonuçlar almak isteyen ve bu hedef için çok dikkat çekici ve değerli bir yapılanmayı oluşturan TOFAŞ Basketbol’da Genel Menajer Tolga Öngören ve Baş Antrenör Ahmet Çakı çok önemli açıklamalarda bulundular.

Ahmet Çakı’nın Alışma Süreci

Türkiye’nin yetenekli ve potansiyelli koçlarından birisi olarak gösterilen Ahmet Çakı, TOFAŞ’a katılalı çok kısa bir süre olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında, Milli Takım arası sonrası çok yoğun bir takvimde maç yaptıklarını hatırlattı.

Beşiktaş ve Merkezefendi Belediye maçlarından sonra FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Oostende’yi de geçerek ilk yoğun takvimi iyi geçtiklerini dile getiren Ahmet Çakı, bununla birlikte yorgunluk ve yoğunluk nedeniyle hedef maçlardan istedikleri sonuçları alamadıklarına dikkat çekti.

Sezon arasında takıma katılmış olmanın hem var olanı korumak hem de olanın üstüne bir şeyler eklemek anlamına geldiğini ve bu durumun kolay olmadığını savunan Ahmet Çakı, oyun içerisinde agresif olma veya tam baskı yapmak konusunda istekli olsalar da bazen bu isteklerden vazgeçmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Yakın zaman önce Türk Telekom’dan ayrılarak TOFAŞ Basketbol kadrosuna katılan Tyler Ennis’in gelmesiyle birlikte ilk maçlarındaki iyi performanslarına dönebildiklerini belirten Çakı, Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin çok dengeli bir lig olduğunu ve hedeflerinin ilk 6’ya girmek olarak belirlendiğini açıkladı.

Potansiyelli bir kadroya sahip olduklarını dile getiren Çakı, buna rağmen maç içerisinde yaşadıkları kırılmaların çok fazla olduğunu ve bu durumu daha iyi yönetebilmek adına uğraştıklarını ifade etti. Tyler Ennis kalitesinde oyuncular bulabildikleri takdirde ekleme yapabileceklerini ancak var olan kadrodan en iyi verimi almak zorunda olduklarını dile getiren Çakı, yoğun bir maç trafiğinin öncesinde olduklarını hatırlatarak, önemli olanın oyunculardan üstün verim alabilmek ve sağlıklı kalabilmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

Bursa Basketbolunun Son Durumu

Ahmet Çakı ile birlikte katıldığı toplantıda dikkat çekici açıklamalarda bulunan Genel Menajer, Tolga Öngören, Ahmet Hoca ile birlikte oluşturulan yapılanmaya ilk kez girdiklerini hatırlattı.

Bursa’nın futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlar adına çok değerli bir altyapı olduğunu dile getiren Öngören, şehre yapılan yatırımların artık yapılmadığını ve bu durumun olumsuz etkilerini birkaç sene içerisinde hissedileceğine dikkat çekti.

Bursa’da FIBA standartlarına uygun bir salonun yapılması gerektiğini ve mevcut şartların gelişime dair şartlar olmadığının altını çizen TOFAŞ Genel Menajeri, Akran Gemlik ile yaptıkları işbirliğinin detaylarına dair de söylemlerde bulundu.

Altyapıdan yetişen oyuncuların bir piramit halinde yükseleceğini dile getiren Öngören, geçmişte hata yaptıklarını ve altyapıdan yetişen oyuncuları bir anda en üst seviyeye çıkarmanın onları olumsuz etkilediğini savundu.