TOFAŞ’ın Yatırımları Cevap Veriyor

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı müsabakalarda hayal kırıklığına uğrayan TOFAŞ, bununla birlikte geleceğe hazırlık yapmaya devam ediyor. Bursa temsilcisi şut kampları dışında yaz okullarını da faaliyete geçirerek farklı şehirlerdeki küçük basketbolcuların yeteneklerini tespit etmeye çalışıyor. Öte yandan FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ettiği süreçte ligin editörleri tarafından takip edilen Yeşil Mavili takımın stratejisi tam olarak da bunun üzerine kurulu.

Oyuncu Fabrikası

TOFAŞ’ın Türkiye’deki pek çok kulüpten daha düşük bir bütçesi olmasına rağmen yakaladığı bu başarı ve kulübün oyuncu yetiştirme geleneğini mercek altına alan David Hein, TOFAŞ Altyapı Teknik Koordinatörü Samir Seleskoviç ile yaptığı görüşmelerde TOFAŞ’ın nelere dikkat ettiğini sormuştu.

Seleskoviç, David Hein’in sorduğu soruya, kulübün kadrosunda bulunan yerli oyuncuların TOFAŞ altyapısından yetişmiş ve mümkünse Bursalı olmuş olması gerektiğini ifade etti

Pek tabii ülkedeki yetenekli birçok genç sporcunun takibinde olduklarını ve onları da kadrolarına kattıklarını dile getiren Seleskoviç, bununla birlikte 13-14 yaşındaki çocukların Bursa’da yaşamıyor olmalarının aile yaşamlarını sekteye uğratması nedeniyle Bursalı oyunculara ağırlık verdiklerini, 15-16 yaşındaki çocukların ise tek başlarına Bursa’ya gelmelerinde daha az sakınca olduğunu öne sürüyor.

FIBA Şampiyonlar Ligi Kuralları gereği, organizasyona katılan bir takım, oyuncu kadrosunda 11 kişiden fazla ismi eklemişse, kadrosunda kendi ülkesinden yetişen 5 oyuncuyu barındırmak zorunda. TOFAŞ’ın 14 oyuncu bildirdiği ve bu oyuncuların 9’unun Türk kökenli olduğu düşünüldüğünde bu altyapının ilgi çekici olmasının bir sebebi anlaşılıyor.

Yaz Okulları Açıldı

Tıpkı yakın zamanda başlayan şut kampları gibi yine çocuklara ve gençlere yönelik olarak faaliyetlerini sürdüren TOFAŞ Basketbol, farklı şehirlerdeki yaz okullarını faaliyete sokmaya hazırlanıyor.

Bursa temsilcisinin, Karaman, Ankara, İstanbul gibi farklı farklı illerde birçok spor okulu bulunuyor. Bu okullarda yetişen çocuklar basketbol kültürünü, basketbolun kendisini ve nasıl daha iyi basketbolcu olabileceklerini kulübün antrenörleri tarafından öğreniyorlar.

Bu bağlamda hem kendisi adına hem de Türk basketbolu adına oldukça önemli işler çıkartmaya devam eden TOFAŞ’ta oyuncuların kulübe duyduğu bağlılığı da garipsememek lazım. Hatırlanacağı üzere yine FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi dergisi tarafından röportaj yapılan TOFAŞ Basketbol oyuncusu Berke Büyüktuncel, buradan ayrıldıktan sonra direkt olarak NBA yapmak istediğinden bahsetmişti.

Genç yıldıza bu durumun nedeni sorulduğunda TOFAŞ’tan başka bir Avrupa veya Türk kulübüyle kendisini düşünemediğini ve NBA’de TOFAŞ’ı ve Türkiye’yi temsil etmek istediğini ifade etmişti. Kulübün kendisi için yaptıkları fedakârlıklara minnet duyduğunu ifade eden genç yıldızın bu cümleleri aslında basketbol kültürünün oyunculara ne güzel verildiğinin de bir kanıtı.

Bursa temsilcisi uzun süreler boyunca basketbolumuza hizmet etti ve yaşadığı sıkıntılardan sonra bir kez daha o köklere dönmeye karar verdi. Bu açıdan bakıldığında sonuçlar gelmese bile ürünler gelmeye devam edecek.