TOFAŞ’ın Altyapısına Yeni Başantrenör Geldi

Bu sezon Lig’i beklenenin altında bitirerek Play-Off’lara kalmayı başaramayan TOFAŞ basketbol takımı, gelecek sezona çok daha yüksek bir motivasyonla başlamak için çalışıyor. Bu kapsamda ilerleyen mavi beyazlılar, gelecek sezon planlamalarına devam ediyor. Takımın başantrenörlük koltuğuna Dimitris Priftis‘i getirdikten sonra kadro çalışmalarına start veren Bursa ekibinin ve koç Priftis’in öncelikli gündeminde alınan bilgilere göre Braian Angola varmış.

Rob Gray’den Sonra İkinci Transfer Planı

Rob Gray transferiyle gelecek sezon için yaz döneminin ilk oyuncu hamlesine imza atmış olan TOFAŞ, geride bıraktığımız bu sezonu AEK ile geçiren 28 yaşındaki Angola’nın transferiyle birlikte kadrosuna ikinci eklemeyi de yapıp iddiasını arttırmayı planlıyor.

2 ve 3 numaralı pozisyonlarda başarılı bir şekilde forma giyen Braian Angola, AEK’da sezonun en önemli oyuncularından birisi olarak görülmekteydi. Yunan ekibiyle birlikte Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Kolombiyalı basketbolcu, çıktığı beş maçlarda 15.2 sayı, 4.0 ribaund ve 3.0 asist gibi etkileyici ortalamalar yakalamıştı.

2018 yılında Filou Oostende formasıyla Avrupa kariyerine başlamış olan 28 yaşındaki Braian Angola, kariyerinin sonraki bölümlerinde Partizan ve Ness Ziona formalarını da giymiş, 2021-2022 sezonunun başında ise AEK kadrosuna katılmıştı. Yunan takımı AEK Atina ile yollarını ayırmayı düşünen Angola, gelecek sezon için TOFAŞ’ın gözdelerinden birisi olarak düşünülüyor.

TOFAŞ Altyapısının Yeni Başantrenörü Cem Akdağ

Basketbol altyapı organizasyonunda yeni bir yapılanmaya giden TOFAŞ Spor Kulübü’nde BGL Genç Takım Başantrenörülüğüne deneyimli antrenör Cem Akdağ getirildi.

TOFAŞ Spor Kulübü’nde 2022-2023 sezonu öncesi altyapı teknik yapılanması için çalışmalar devam ederken, Mavi Yeşilli kulüp Basketbol Gençler Ligi’nde (BGL) mücadele verecek olan TOFAŞ Genç Takımı’nın başantrenörlüğü için Türk basketbolunun deneyimli antrenörlerinden Cem Akdağ ile anlaşma sağladı.

Cem Akdağ, basketbolculuk kariyerinde Galatasaray, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Eczacıbaşı basketbol takımlarında oynadı. 1982 yılında Galatasaray A Takımının kaptanıyken yaşadığı sakatlık sonucu basketbolu bırakmak zorunda kalan Cem Akdağ, Galatasaray altyapısında antrenörlüğe başladı.

1985-1988 yılları arasında Eczacıbaşı altyapı takımlarında antrenörlük yapan ve 1989-1993 yılları arasında tekrar Galatasaray altyapısında görev alan Cem Akdağ, aynı dönemde yıldız milli ve genç milli takımlarında baş antrenör olarak görev aldı ve 1993 yılında Yıldız Erkek Milli Takım ile Avrupa dördüncüsü oldu. Şimdiki adıyla Basketbol Süper Ligi olan Türkiye Basketbol Ligi’nde ilk baş antrenörlük deneyimini 1994-1995 sezonunda Beşiktaş ile yaşayan Cem Akdağ, 1995-1996 sezonunda Karşıyaka’da görev yaparken, 1997-2001 sezonları arasında kadın basketbol takımlarından Brisa’yı çalıştırdı.

2007-2008 Sezonu öncesinde Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nın başına geçen Cem Akdağ, ilk senesinde Sarı Kırmızılılar ile Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanırken, FIBA Eurocup’ta ise üçüncü oldu. 2009-2010 Sezonunda Galataray Erkek Basketbol A Takımı’nda görev alan Cem Akdağ, sonrasında Basketbol Süper Ligi’nde Royal Halı Gaziantep, Olin Edirne, Eskişehir Basket ve Türkiye Basketbol Ligi’nde TED Kolejliler takımlarında başantrenörlük görevlerinde bulundu. Türk basketbolunun deneyimli antrenörlerinden olan Cem Akdağ, son olarak Basketbol Gençler Ligi’nde mücadele eden Gelişim Koleji’nin Genç Takım Başantrenörlüğünü gerçekleştirdi.