TOFAŞ’ın Gençleri Neler Yaptılar

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde yaşadığı hayal kırıklığına rağmen gençlere yaptığı yatırımla dikkat çeken TOFAŞ Basketbol, gençlerinin başarısıyla birlikte yine taraftarını gururlandırdı. Son olarak Sivas’ta düzenlenen U18 Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda 3’üncülük sevinci yaşayan Yeşil Mavili gençler, sezon boyunca farklı yaş gruplarına yönelik düzenlenen turnuvalarda iyi işler çıkardılar.

Karne Sağlam

EuroLeague Basketball Adidas Next Generation Tournament 2022 turnuvasına davet edilen TOFAŞ U18 takımı, Avrupa’nın en prestijli turnuvasında rüştünü ispat eden bir performans sergilemişti.

Bu yıl turnuvaya katılan tek Türk takımı olan TOFAŞ, Caner Topaloğlu yönetiminde gösterdiği performansla birlikte başarı kürsüsüne çıkan 3 takımdan biri olmayı başarmıştı. TOFAŞ Basketbol, tu turnuvaya giderken çok da önemli bir hareket yapmıştı. Türk basketbolunu desteklemek ve gençlerin gelişimlerine katkı sunabilmek maksadıyla Beşiktaş’ta forma giyen Kerem Kuthan Konan’ı turnuvaya özel bir anlaşmayla kadrosuna katan TOFAŞ, bu hareketinden de fayda görmüştü.

Bununla birlikte Ege Demir ve kulübü TOFAŞ Basketbol adına ayrı bir gurur daha vardı. Maç başına 3.3 blok yaparak bu alanda turnuvanın en iyi oyuncusu olmayı başaran Ege Demir, turnuvanın en iyi 5’ine girmeyi de başarmıştı.

Bu dönemlerde Ahmet Çakı ile birlikte genel menajer Tolga Öngören bir basın toplantısı düzenlemiş ve Bursa’nın futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlar adına çok değerli bir altyapı olduğunu dile getirmişti. Öngören, şehre yapılan yatırımların artık yapılmadığını ve bu durumun olumsuz etkilerini birkaç sene içerisinde hissedileceğine dikkat çekmişti.

Bursa’da FIBA standartlarına uygun bir salonun yapılması gerektiğini ve mevcut şartların gelişime dair şartlar olmadığının altını çizen TOFAŞ Genel Menajeri, Akran Gemlik ile yaptıkları işbirliğinin detaylarına dair de söylemlere yer vermişti.

Altyapıdan yetişen oyuncuların bir piramit halinde yükseleceğini dile getiren Öngören, geçmişte hata yaptıklarını ve altyapıdan yetişen oyuncuları bir anda en üst seviyeye çıkarmanın onları olumsuz etkilediğini savunmuş ve alkış toplamıştı.

TOFAŞ’tan İlk

Geçtiğimiz ay altyapı konusunda bir atılıma daha imza atan Yeşil Mavili ekip, şut kampları yapacağını açıkladı.

Bu kamplarda basketbola ilgi duyan çocukların ilgilerinin daha da artması adına basketbolun en temel unsuru olan şutu tercih eden TOFAŞ Basketbol, oyuncuları bu noktada izlemeyi hedefliyor. Bu kampanya aynı zamanda yeteneği yüksek oyuncuların da en net parametre üstünden değerlendirilebilmesini sağlamaya devam ediyor

Bursa başta olmak üzere Ankara, İstanbul gibi pek çok farklı ilde düzenlenen bu kampa ilginin yoğun olduğu belirtiliyor. 28-29 Mayıs 2022 tarihlerinde Antalya’da ve 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde İstanbul’da şut geliştirme kampaları düzenlenecek.

2005-2011 arası doğumlu gençlerin katılabildiği TOFAŞ Şut Geliştirme Kamplarının genç oyuncuların gelişimine net bir şekilde katkı sağlayacağı ortada. Bakalım bu gençler gelecek dönemlerde hangi takımlarda forma giyecekler ve nasıl bir kariyer yaşayacaklar?