TOFAŞ’ın Gençleri Sivas’ta

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde istediği sonuçları almak konusunda zorlanan TOFAŞ Basketbol, gençleriyle birlikte varlık göstermeye devam ediyor. Bursa temsilcisinin A Takımı yarıştığı alanlarda hayal kırıklığı yarattı ancak altyapıdaki takımları turnuvalarda boy gösteriyor.

Sivas Yolculuğu

Bu sezon yarıştığı alanlarda iyi sonuçlar almayı başaran TOFAŞ Basketbol, buna rağmen yarışların finalini iyi yapmayı başaramadığı için turnuvalara havlu atmak zorunda kaldı. Bursa temsilcisi için işler kimi zaman yolunda gitse de sporlar sonuçlar üzerinden okunan olgular ve bu durum Ahmet Çakı ile ekibinin iyi işler çıkaramamışçasına bir algının içerisine girmesine yol açtı.

Takım altyapı yatırımlarını olabildiğince arttırdı ve altyapıdan gerçekten önemli oyuncuları da çıkarttı. Bununla birlikte takımın altyapı yatırımlarına kendi kadrosunda da yer verdiğini ifade etmek de gerekiyor.

Altyapı gruplarının kendi akranlarıyla birlikte mücadele edebilmesi ve önemli sınavlara girebilmesi için her türlü turnuvada boy göstermeyi hedefleyen TOFAŞ Basketbol, yakın zamanda bir turnuvaya daha gitti.

Bu turnuvalardan birisi olan U18 Erkekler Türkiye Şampiyonası Bursa temsilcisi adına önemli bir turnuva olacak. Zira takım buraya kendi şehrini de temsil etmeye geldi ve bu bağlamda gençlerin ne yapacağı değerli olacak.

U18 Erkekler Türkiye Şampiyonası, 18-24 Mayıs 2022 tarihleri arasında Sivas’ta düzenlenecek. Bursa U18 Erkekler Yerel Ligi şampiyonu olarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan Abdullah Vardar idaresindeki TOFAŞ Genç Takımı (U18), 16 takımın katılacağı şampiyonada sahne alacak.

Takvim Belli Oldu

Şampiyona için bugün Sivas’a giden Mavi Yeşilliler, A Grubu’nda ilk maçını 18 Mayıs Çarşamba günü saat 13.00’de TED Ankara Kolejliler ile oynayacak. U18 Erkekler Türkiye Şampiyonası maçlarına 4 Eylül Spor Salonu ve Taha Akgül Spor Salonu ev sahipliği yapacak.

A Grubu maç programı şu şekilde;

18 Mayıs Çarşamba / Taha Akgül Spor Salonu

13.00 TED Ankara Kolejliler-TOFAŞ

19 Mayıs Perşembe / 4 Eylül Spor Salonu

11.00 TOFAŞ-Çankaya Üniversitesi

20 Mayıs Cuma / Taha Akgül Spor Salonu

17.00 TOFAŞ-Antalya Gelişim Gençlik

Hatırlanacağı üzere TOFAŞ Basketbol altyapısından yetişen gençler sezonun belirli dönemlerinde uluslararası turnuvalara da katılmış ve hatta TOFAŞ yetkilileri bu turnuvalara diğer takımların altyapılarından gençleri de götürmüştü.

Bu bağlamda takımın sadece kendi faydası için değil Bursa ve Türk basketbolunun gelişebilmesi için elinden gelen her şeyi yaptığını ifade etmekte herhangi bir beis yok. Bununla birlikte kulüp yatırımlarına devam ederken taraftarlarını da tatmin etmeyi başarmalı.

Zira bu sezon her ne olursa olsun sonuçlar hiç iyi noktalara yükselemedi. ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Frutti Extra Bursaspor’un katılım hakkı sağlamış olması TOFAŞ Basketbol taraftarlarının da ister istemez kendi kulüplerinin bu durumunu daha fazla sorgulamasına neden oldu denilebilir.