TOFAŞ’ın Kırılma Serisi

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Play-Off, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde de Final Four hedefleyen TOFAŞ Basketbol, oynadığı son maçlarda aldığı kötü sonuçlarla taraftarlarını bir hayli üzdü. FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu’nda bir diğer temsilcimiz Darüşşafaka’ya konuk olan Bursa temsilcisi, son saniyelerde yediği basketle sahadan 75-74 mağlup ayrılırken bu mağlubiyetin kaybedilen bir maçtan çok daha kötü bir şekilde algılanabilmesi riski de oldukça fazla.

Düşüş

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da içinde bulunduğu liglerin en iyi takımlarından birisi olmayı hedefleyen TOFAŞ, oynadığı son maçlarda sanki tam tersi bir durum söz konusuymuş gibi hareket edince işlerin rengi uzun vadede de çok fazla değişti.

Bursa’da ev sahipliği yaptığı Bitci Erkekler Türkiye Kupası’nda aldığı Fenerbahçe Beko mağlubiyeti sonrasında oldukça canı sıkılan Bursa temsilcisi, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de yine oldukça can sıkıcı bir mağlubiyet almaktan kurtulamamıştı.

Bu durumların tamamını FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde oynayacağı maçlarda toparlamayı planlayan Ahmet Çakı’nın takımı, Avrupa’da da aradığını bulamadı. Son 16 Turu Grubu’nda rakibi olan Darüşşafaka’ya misafir olduğu maçta son saniyelerde yediği sayı nedeniyle sahadan mağlup ayrılan Bursa temsilcisi, bu turdaki ilk mağlubiyetini de yine bir derbide almış oldu.

Oynadığı son 3 maçta da kendisi adına oldukça kritik maçlara çıkan ve önemsenen rakiplere karşı kötü bir performans sergileyen Tofaş Basketbolun bu durumu taraftarlarında da ciddi bir hayal kırıklığı yaratmış oldu. Bu hayal kırıklığı sezonun bitmesinden sonra da sona ermedi

Toparlanmayan Kulüp

Sezonu FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Dörtlü Final’in eşiğine gelerek bitiren TOFAŞ Basketbol adına asıl şok ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde yaşandı. Zira Gaziantep Basketbol, Darüşşafaka Koleji ve Frutti Extra Bursaspor gibi takımlar bir anda yükselişe geçtiler ve bu durum TOFAŞ Basketbol adına Play-Off’un dışında kalmak anlamına geldi.

Uzun bir aradan sonra ilk kez Play-Off heyecanı yaşayamayan TOFAŞ, bu durumdan kaynaklı bir türlü toparlanamadı. Yeşil Mavili takımın koçu Ahmet Çakı ile alakalı dedikodular zaman zaman basına yansıyor ve genç koç ile yolların ayrılabileceği konuşuluyordu ancak Çakı’nın uzun vadeli bir plan için göreve getirildiğini düşünenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazlaydı.

Tüm bu süreçlerin sonuysa en azından Ahmet Çakı adına hiç iyi olmadı. Zira genç koç daha birkaç gün öncesinde Bursa basınına ümitli konuşmasına rağmen hayal kırıklığının etkisi bitmedi ve Ahmet Çakı ile yolların ayrıldığı açıklandı.

Bursa temsilcisi bu kadar ciddi bir altyapı operasyonu içerisine girmişken Çakı’yı daha 1 sene olmadan görevinden aldı. Bu bağlamda ortada bir tutarsızlık olduğu kesin ancak camianın yaşadığı büyük hayal kırıklığı da görmezden gelinemezdi.

Artık tüm gözler yeni gelecek koçun üstünde olacak.