TOFAŞ’ın Parladığı Dönem

Bu sezon zaman zaman hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde nitelikli işler ortaya koyan TOFAŞ Basketbol’un bu performansı FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi editörlerinin de gözünden kaçmamış ve editörler TOFAŞ’ın aylık güç sıralamasındaki yerini 2 basamak ileriye çıkarmıştı.

Güzel Performans

Bu sezon hem Türkiye Ligi’nde hem de FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde başarılı işler yapan TOFAŞ Basketbol, Avrupa’da oldukça dikkat çeken işler çıkartmıştı.

Yeşil Mavili takım Son 16 Turu’nun geriye kalan 5 haftasında 4 galibiyet ve 1 mağlubiyet alarak liderlik koltuğuna oturmuştu. Grup aşamasından çıkması adına son maçta kozlarını paylaşacağı Manresa’dan 34 sayıdan daha fazla farklı bir mağlubiyetle dönmemesi gereken Bursa temsilcisi, eğer 5 sayıdan daha az bir farkla yenilirse gruptan yine lider olarak çıkmak gibi oldukça dikkat çeken bir şansa sahipti.

Bu bağlamda çok ciddi bir avantajı elinde bulunduran TOFAŞ Basketbol’un bu performansı FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi editörleri tarafından da öne çıkarılmıştı. Aylık olarak turnuvada yer alan takımların güçlerine göre bir sıralama yapan editörler, geçtiğimiz sıralamada 4’üncülüğe layık gördükleri Bursa temsilcisini bu sefer 2’inci olarak belirlediler.

Tenerife’nin en iyi takım olarak gösterildiği sıralamada TOFAŞ 2’inci, son maçta rakip olacağı Manresa ise 3’üncü sırada yer alıyor. TOFAŞ’ın tek mağlubiyetini aldığı diğer temsilcimiz Darüşşafaka’nın 11’inci sıraya gerilediği sıralamada daha o dönem turnuvaya veda etmesi kesinleşen Galatasaray NEF 13’üncü sırada kendine yer bulabilmiş durumdaydı.

Abartıya Gerek Yok

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin TOFAŞ ile ilgili değerlendirmesinde Yeşil Mavili takımın son 2 maçında çok zorlandığı ancak yine de 25 Mart’ta yapılacak kura çekiminde seribaşı olma ihtimalinin bulunduğu hatırlatılıyordu. Ne yazık ki bu ihtimal sonradan gerçekleşmedi.

Hatırlanacağı üzere Darüşşafaka karşısında son saniyede gelen turnikeyle mağlup olan TOFAŞ, 5’inci hafta maçında kendi sahasında Uni Triveso’yu konuk etmiş ve turnuvadan elenen rakibini uzatmalarda ancak devirebilmişti.

Bununla birlikte FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi editörleri TOFAŞ’ın herhangi bir abartıya ihtiyaç duymadığına ve sahada her şeyi yapabildiğine dikkat çekiyorlar. Gerçekten de Avrupa arenasında bambaşka bir performans sergileyen TOFAŞ var ve bu durumun dikkatlerden kaçması pek kolay değildi.

Öte yandan takımın bu sezon turnuvada daha da ileriye gitmesi açısından bir engel bulunmuyor. Daçka karşısında oynanan maçtan TOFAŞ da galip çıkabilirdi ve bu durum Bursa temsilcisini son maç öncesi namağlup olarak görmemizi sağlayabilirdi. Bu istatistik az buz bir istatistik değil ve öne çıkartılmasında da herhangi bir anlamsızlık yoktu.

TOFAŞ Basketbol adına sezonun en parlak dönemi olarak anılan bu dönem artık çok geride kaldı. Bursa temsilcisi güzel hatıralarla kötü gelişmeleri harmanladığı bir dönemi geride bıraktıktan sonra artık dimdik karşıya bakmak zorunda. Bununla birlikte camia geçen sezona göre gelecek sezon adına çok daha ümitli görünüyor.