TOFAŞ’ta Çeyrek Final Hesapları

Bu sezon FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği başarılı performansla birlikte geçmişe dönüşün sinyallerini vermeye başlayan TOFAŞ Basketbol, 16 Mart tarihinde oynadığı Uni Triveso maçından zorla da olsa galip gelmeyi başardı ve çok önemli bir avantaj elde etti. Çeyrek Final’de yer alabilmek adına İspanya’da bir maça daha çıkacak olan TOFAŞ’ta Son 8’e kalabilmek adına pek çok alternatif yol bulunuyor.

Hesap Makinesi

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde geçmişteki başarılı dönemlerini andıran bir performans sergileyen TOFAŞ Basketbol, Avrupa arenasında iyi işler çıkartmaya devam ediyor.

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu 5’inci hafta müsabakasında kendi sahasında İtalyan temsilcisi Uni Triveso’yu konuk eden Bursa temsilcisi, uzatmalara giden maçtan 82-80 galip ayrılarak 5’inci maçında 4’üncü galibiyetini elde etti.

Son 16 Grubu’nda oynayacağı 6’ıncı ve son maçta Çeyrek Final talibi olan bir başka takıma Manresa’ya konuk olacak olan TOFAŞ Basketbol, buradan da istediği sonucu elde edebilirse Çeyrek Final biletini cebine koyacak.

Bununla birlikte Yeşil Mavili takımın Çeyrek Final’e kalabilmesi adına alternatif yollar bulunuyor. Bu yollardan en net ve tahmin edilebilen olanı TOFAŞ’ın Manresa karşısında da kazanması. Ancak işlerin yolunda gitmediği senaryoda bile TOFAŞ’ın Çeyrek Final aşamasına kalabilme şansı oldukça yüksek.

Zira Bursa temsilcisinin rakibine 34 sayı veya daha fazla bir farkla yenilmediği her ihtimalde TOFAŞ Basketbol çeyrek finalist olacak. Bununla birlikte takım eğer 5 sayıdan az bir farkla mağlup olursa gruptan lider olarak da çıkacak. Bu kadar büyük bir avantaja sahip olan TOFAŞ Basketbol adına artık geriye kalan 40 dakikada dikkat seviyesinin çok yüksek olması gerek.

Darüşşafaka’nın Kaderi

TOFAŞ’ın Son 16 Turu Grup Aşaması’nda oynadığı 5 maçtan sadece 1’i mağlubiyetle bitmiş o maç da bir diğer Türk temsilcisi Darüşşafaka karşısında oynanmıştı. Bununla birlikte TOFAŞ’ı deviren Daçka’nın Yeşil Mavili takım kadar avantajlı olmadığını söylemek gerek.

Zira Darüşşafaka’nın gruptan çıkabilmesi biraz da TOFAŞ’a bağlı. Ahmet Çakı’nın öğrencilerinin zorla geçtiği Triveso son maçında Daçka’yı konuk ediyor. Darüşşafaka’nın gruptan çıkabilmesi adına maçtan kesinlikle galip ayrılması gerekiyor. Ancak bu maçtan alınacak galibiyet de Darüşşafaka’ya yetmiyor.

Darüşşafaka çeyrek final biletini cebine koymak istiyorsa Triveso’yu mağlup etmeli ve TOFAŞ ile Manresa karşısında oynanacak maçın sonucunu beklemeli. Eğer TOFAŞ bu maçtan galip ayrılırsa Darüşşafaka’yı da kurtaracak ve iki Türk takımı el ele Son 8’e adlarını yazdıracaklar.

Ancak bu durum gerçekleşmez ve TOFAŞ sahadan mağlup ayrılırsa Darüşşafaka’nın TOFAŞ adına felaketi ifade eden senaryoyu beklemesi gerekiyor. Özetle Darüşşafaka’nın gruptan çıkabilmesi adına kendi maçını kesin olarak kazanması ve TOFAŞ ile Manresa arasında oynanacak maçtan TOFAŞ galibiyeti veya 35 sayı farklı bir Manresa galibiyeti beklemesi gerekiyor.