Basketbol Tahkim Mahkemesi

Basketbol Tahkim Mahkemesi Koronavirüs Belgesini Yayınladı

Uluslararası Basketbol Federasyonu tarafından da tanınmış olan Basketbol Tahkim Mahkemesi, koronavirüse ilişkin kılavuzlarını yayınladı.

Basketbolcuların yanı sıra, menajerler, antrenörler ve kulüpler arasında yaşanan anlaşmazlıkların çözüm bulmasına ilişkin çözüm hizmetleri BAT tarafından belirleniyor.

Basketbol Tahkim Mahkemesi olarak da bilinen BAT, Uluslararası Basketbol Federasyonu tarafından da resmi olarak tanındığı için ayrı bir öneme sahip.

Tüm dünyada etkisini gösteren ve spor dünyasında da son derece olumsuz durumlar yaşatan koronavirüs salgınına ilişkin de kılavuzlar yayınlandı.

Kılavuzları hazırlayanlar arasında BAT Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ulrich Haas, BAT Başkan Yardımcısı Raj Parker ve BAT hekimleri yer aldı. Hazırlık sürecinde amaçlananlar arasında ise gerçek ve potansyel kullanıcıların, davalarına rehberlik sağlamak ve basketboldaki dostane anlaşmaların kolaylaşması da söz konusu oluyor.

10 Senede 1500’den Fazla Vaka

Öte yandan Basketbol Tahkim Mahkemesi, son 10 senede de 1500’den daha fazla basketbol vakası ile ilgileniyor. Mali anlaşmalarda da karar verme yetkisine sahip olan mahkeme, FIBA’yı bu anlaşmalarda taraf olarak da tanımıyor.

Ayrıca FIBA’nın sahip olduğu rolün de BAT kararları ile sınırlandırıldığı ifade ediliyor.

Koronavirüse ilişkin yayınlanan belgede de, yaşanan benzersiz koşullarına farkında olunması ve mümkün olduğu kadar karşılıklı anlaşmalara gidilmeye çalışılacak.