NBA

Koronavirüsün Ekonomik Kriz Etkisi NBA Oyuncularına Da Vurdu

Yeni tip koronavirüs salgını, spor dünyasını da pek çok açıdan olumsuz etkiledi. Bu süreçte tüm dünyada bazı ligler askıya alındı bazıları ise şampiyonunu belirledi. Küresel salgından en fazla etkilenen ülke ise Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Beraberinde sağlık bakımından krizi getiren koronavirüs salgını, ekonomik krizin de yaşanmasına neden oldu. Kulüpler ise bu dönemde, oyuncularına gelirleri olmayacağı için maaş indirimi teklifinde bulunmaya başladı.

Tüm dünyada bu şekilde ilerleyen sürece, Amerikan Basketbol Ligi NBA de katıldı.

NBA lig yönetimi ve Ulusal Basketbol Oyuncuları Birliği (NBPA) maaş indirimi bakımından bir toplantı gerçekleştirdi. Ve varılan noktada ikili ücret indirimi konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

15 Mayıs Tarihinden İtibaren %25 İndirim Olacak

Alınan karar gereği NBA oyuncu maaşlarında %25 oranında kesinti uygulayacak. Tüm dünyada etkisini pek çok açıdan gösteren koronavirüs salgını ile mücadelede, spor dünyasında da bu tarz kararların ve anlaşmaların artacağı tahmin ediliyor.

Amerikan Basketbol Ligi NBA oyuncularının da, lig yönetimi ve oyuncular arasındaki anlaşma gereği maaş ücretlerinde %25 oranında bir kesinti uygulanmış olacak.

Öte yandan NBA resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada indirimin ise anlaşma gereği 15 Mayıs tarihinden itibaren geçerliliğini koruyacağı belirtildi.